Aký je rozdiel medzi CT a MR vyšetrením?

Odpovedá MUDr. Marcel Filo, primár Centra zobrazovacích metód.

Centrum zobrazovacích metód Unikliniky kardinála Korca v Prievidzi bolo vôbec prvé v Trenčianskom samosprávnom kraji a za 17 rokov svojej existencie si získalo dôveru v odborných kruhoch i u pacientov.

Je možné absolvovať MR vyšetrenie aj keď má pacient klaustrofóbiu?

Klaustrofóbia (strach z uzavretých priestorov) je pri tomto vyšetrení problém, ale nie je to absolútna kontraindikácia. Náš MR prístroj má otvor priemeru 60cm, dĺžku 145cm a vyšetrovaná oblasť musí byť v strede tohto tunela, čo napríklad pri vyšetrení mozgu môže byť nepríjemné.

MR vyšetrenie je aj pomerne hlučné, čo tiež nemusí byť pacientovi príjemné. Strach sa dá niekedy potlačiť liekmi na upokojenie, ale nie každý pacient s klaustrofóbiou vyšetrenie na MR zvládne. Avšak aj pacienti trpiaci klaustrofóbiu sa dokážu na vyšetrenie vopred pripraviť a počas celého priebehu vyšetrenia môže mať pacient zatvorené oči, aby nevnímal stiesnené prostredie.

Je vyšetrenie magnetickou rezonanciou lepšie ako CT vyšetrenie?

CT a MR nie sú konkurenčné vyšetrovacie metódy, ale sa dopĺňajú. CT je rýchlejšie vyšetrenie, je lacnejšie a má pomerne dobrú rozlišovaciu schopnosť a termíny na vyšetrenie sú priaznivejšie.

Vyšetrenie na MR trvá dlhšie, sú naň dlhšie čakacie doby. Vyšetrenie MR má výrazne vyšší tkanivový kontrast a je podstatne náročnejšie aj na zhodnotenie lekárom.

CT vyšetrenie však predstavuje pre pacienta pomerne vysokú radiačnú záťaž. Naproti tomu magnetická rezonancia nie je zdrojom ionizujúceho žiarenia, ale generuje magnetické pole, ktoré nie je škodlivé.

Je možné pri dnešných čakacích dobách dostať sa na vyšetrenie skôr?

Musíme si uvedomiť, že termíny na vyšetrenia MR sú defacto v kompetencii zdravotných poisťovní, ktoré si objednávajú počty týchto vyšetrení a stanovujú si aj ceny, ktoré nám za tieto vyšetrenia uhradia.

Z našej strany by sme dokázali urobiť vyšetrení na MR podstatne viacej, a tým aj výrazne znížiť čakacie doby pre pacientov, ale nadlimitné vyšetrenia nám poisťovne neuhradia.

Treba takisto chápať, že prednosť na vyšetrenie MR majú hospitalizovaní pacienti v akútnom stave. Všeobecne je na všetkých MR pracoviskách, teda aj u nás, možnosť prednostného vyšetrenia na priamu platbu pacientom, v tomto prípade pacient nemusí mať ani žiadanku od špecialistu.

Samoplatcom sa snažíme dať termín do 5 pracovných dní od objednania a aj popis vyšetrenia odborným lekárom je v tomto prípade do 24h. Pacienti sa môžu objednať telefonicky alebo osobne na recepcii Centra v Uniklinike kardinála Korca v Prievidzi.

zdroj: myhornanitra

foto: ilustračné

 

Pozri tiež

Nebezpečné opaľovanie

S opaľovaním to nepreháňajte. Niektorí by naň mali úplne zabudnúť, varuje kožný lekár. K letnému obdobiu …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *