S opaľovaním to nepreháňajte. Niektorí by naň mali úplne zabudnúť, varuje kožný lekár.
K letnému obdobiu neodmysliteľne patrí aj opaľovanie. Neraz sa však stane, že to človek preženie. Práve na to by sme si podľa primára kožného oddelenia bojnickej nemocnice TIBORA ŠTOVČÍKA mali dávať najväčší pozor. Okrem toho v rozhovore hovorí, kto by sa nemal opaľovať vôbec, aj ako získať vitamín D na celý deň.
Aký čas je vhodný na opaľovanie? Kedy a ako dlho sa môžeme vystavovať slnku tak, aby to pre nás nebolo nebezpečné?
Vystavovanie sa slnečnému žiareniu by malo byť zodpovedné a racionálne. Ľuďom radím neslniť sa medzi 11. až 15. hodinou.
Pri opaľovaní je potrebné zohľadniť prostredie. V tieni býva približne 50 percent odrazeného žiarenia. Vysokú odrazovosť má piesok, voda, sneh a, naopak, menšiu má lúka a les.
Pri pobyte v horách počítajte aj so zvyšujúcou sa nadmorskou výškou, keď každých 300 výškových metrov je sila žiarenia o štyri percentá vyššia.
Aký opaľovací krém je vhodný? Koľkokrát sa ním má človek natierať?
Chrániť sa je možné správnym odevom, slnečnými okuliarmi a fotoochranným prostriedkom.
U detí sa preferujú fyzikálne, čiže iným slovom minerálne filtre, u dospelých kombinované chemické. Aplikované by mali byť v dostatočnom množstve. Na telo dospelého človeka sa má naniesť polhodinu pred opaľovaním 30 gramov.
Keď sa človek spotí, okúpe a vysuší uterákom, je potrebné sa natrieť opäť. Netreba zabudnúť na uši, nos, plešinu. Faktor by mal byť minimálne 15.
Kto by sa podľa vás nemal opaľovať vôbec?
Ľudia, ktorí majú svetlú kožu a taktiež aj rusovlasí. Jednoducho tí, ktorí sa častejšie spália ako opália, prípadne sa nikdy neopália.
Opaľovať by sa nemali ani ľudia trpiaci niektorou z kožných chorôb, ktoré spúšťa slnečné žiarenie a hlavne osoby, ktoré prekonali nádorové ochorenie kože.
Ako chrániť počas opaľovania materské znamienka?
Opatrne sa majú správať aj ľudia s početnými a rizikovými znamienkami, ktorí sú sledovaní v kožných ambulanciách. Štandardné znamienka netreba špeciálne chrániť.
Aký vplyv má na naše telo opaľovanie?
Tvorba vitamínu D je pre naše zdravie zásadná. Denne si stačí na desať minút ožiariť ramená a stehná a vytvoríme si tento vitamín na celý deň. Jeho dôležitý význam netreba opisovať. Jednou z jeho najvýznamnejších funkcií je ochrana tela proti akýmkoľvek nádorom.
Vo všeobecnosti to s opaľovaním nepreháňame. Je potrebné myslieť na včasné nežiaduce účinky, a to je spálenie, úpal a neskoré nežiaduce, ktorými sú kožné nádory a predčasné starnutie kože. Keď teda dermatológ odporučí pacientovi dodržiavať zásady racionálneho chránenia sa, pacient vie, že sa opaľovať môže, avšak za určitých pravidiel.
Niekoľko rád v súvislosti s letnými horúčavami:
V čase medzi 11. a 15. hodinou sa na slnku nezdržiavajte. Počas pobytu mimo domova chráňte svoj zrak kvalitnými slnečnými okuliarmi.
Používajte opaľovací krém s vysokým UV faktorom. Prípravky na opaľovanie naneste približne 30 minút pred opaľovaním, aby sa znížilo riziko spálenia pokožky na minimum. Spálenie pokožky spôsobuje UVB žiarenie, žiarenie UVA preniká hlbšie do pokožky a vplýva na jej starnutie. UV žiarenie tiež zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože.
Nezabudnite si opaľovací krém naniesť aj na uši, okolie očí a nos. Tieto oblasti sú najviac vystavené slnku. Ľudia často zabúdajú na krk, čelo, miesta v tesnej blízkosti odevu, napríklad pod ramienkami plaviek. Najcitlivejšie sú pery, lebo majú najnižšiu schopnosť vytvárať vlastnú ochranu proti slnku. Používajte ochranný krém alebo lesk na pery s vysokým ochranným faktorom.
Zdroj: uvzsr.sk
Foto: ilustračné