Storočnica Imricha Vysočana

MEŠTIANSKY DOM PRIEVIDZA
20. JÚN 2024 – 6. SEPTEMBER 2024

Akad. mal. Imrich Vysočan (1924 – 1994) bol nielen významnou osobnosťou výtvarnej histórie mesta Prievidza, ale i umelcom, ktorý svojou  tvorbou prispel k rozvoju moderného slovenského výtvarného umenia druhej polovice dvadsiateho storočia. Výber diel  rešpektuje ako genézu – vývojové etapy jeho  tvorby – tak i jej žánrovú rozmanitosť. Rešpektujúc toto kritérium, sú osobitné výstavné kolekcie venované ako jeho kresbám, akvarelom, karikatúram, grafikám a ilustráciám z raného obdobia jeho tvorby, tak aj dielam vytvoreným v duchu postmodernizmu, kubizmu a geometrickej abstrakcie. Zastúpené sú i ukážky zo širšieho portfólia jeho  výtvarných návrhov pre architektúru, osobitne sgrafít pre prievidzské sídlisko Píly. Nechýbajú  zároveň obrazy vybraných lokalít „starej“ Prievidze, zapožičané z depozitára SNM – Múzea v Bojniciach, či  diela  inšpirované históriou Veľkej Moravy.  Osobitným prínosom projektu je  výber z diel doposiaľ nezastúpených na výstavách práve preto, že ide o diela z jeho pozostalosti zachované v súkromných archívoch. Vzhľadom na významné výročie autora je aktuálna výstava  obohatená o  dokumenty mapujúce jeho život, štúdiá, pedagogickú činnosť, pôsobenie vo výtvarných skupinách a spolkoch, i jeho výstavnú činnosť.

Výstava je sprístupnená verejnosti od 20. júna do 06. septembra 2024 v priestoroch Meštianskeho domu na Námestí slobody v Prievidzi. 

Tešíme sa na vás v dňoch:
utorok od 14.00 do 17.00 h
streda od 10.00 do 17.00 h
štvrtok od 14.00 do 17.00 h
piatok od 14.00 do 17.00 h
sobota od 14.00 do 17.00 h
nedeľa a pondelok zatvorené

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

zdroj a foto: prievidza.sk

Pozri tiež

Prázdniny v múzeu

Príďte cez prázdniny do Slovenského banského múzea Handlová Pripravené sú : Tvorivé dielne  utorok-sobota  9.00-17.00h, cena: …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *