20 TIPOV, AKO ŠETRIŤ BATÉRIU MOBILU

Smartfóny sú skvelé, ale v porovnaní s hlúpymi telefónmi jednoznačne strácajú na výdrži akumulátoru. Zvýšiť výdrž batérie telefónu s Androidom a iOS je s našimi tipmi jednoduché. A neprídete o žiadne zásadné funkcie.

O čom sa dočítate:

Aplikácie

Teploty a jas

Displej

Režimy

Nabíjanie
Ponúkame rady, ktoré predĺžia výdrž a životnosť batérie mobilu, ale nemali by obmedziť jeho normálne fungovanie. Najlepšiu výdrž dosiahnete, keď vypnete všetko okrem telefonovania – kvôli tomu ale najskôr smartphone nemáte, a berieme to na vedomie.

Skontrolujte, čo batériu spotrebováva

nastavení telefónu prejdite do ponuky Batéria (prípadne ešte rozkliknite Využitie batérie). Tam uvidíte vrátane percentuálneho vyjadrenie, čo najviac spotrebováva šťavu. Pri Androide to býva displej a systém, neplechu ale môže robiť aj aplikácia alebo hra, ktorej používanie môžete obmedziť. iOS ponúka aj dlhodobé štatistiky najžravejších aplikácií. Najčastejšou príčinou zrýchleného vybíjania bývajú aplikácie prerušujúce režim spánku, tzv. wakelock.

 Rozsvietený displej = najväčší žrút energie

Zregulujte používanie žravých aplikácií

Neustále čistiť RAM a vypínať aplikácie príliš nepomáha, občas sa ale vypnutie aplikácie hodí. V prehľade spustených aplikácií (ovládacie tlačidlo pripomínajúce zložku/obdĺžniky) odsuňte kartu s nechcenou aplikáciou do strany. K veľmi žravým aplikáciám patria hry a sociálne siete – nepoužívané odinštalujte, ak to ide, alebo ich nahraďte aplikáciou, ktorá dokáže agregovať viac sociálnych sietí dohromady (napríklad Disa dokáže zjednotiť Facebook Messenger, WhatsApp a SMS). Tiež sa hodí nezabudnúť vypínať prehrávanie hudby do slúchadiel, keď telefón odložíte na stôl a odídete.

Aktualizujte aplikácie

Pre menej skúsených používateľov môže byť „update“ aplikácií stresujúci – čo keď sa zmení ovládanie alebo niečo nebude fungovať? Veľmi často ale aktualizácia „optimalizuje spotrebu“, a teda zlepšuje výdrž. Aj preto (ale aj pre bezpečnostné opravy) sa aktualizácia oplatí.

Ničíme mýty: Sporiace a čistiace aplikácie nepomôžu! Neinštalujte aplikácie, ktoré sľubujú zlepšenie výdrže, optimalizáciu telefónu, vyčistenie pamäte a pod. Existujú síce čestné výnimky, ale väčšina z nich nefunguje alebo dokonca priamo škodí. Autori často zarábajú na zobrazovanej reklame, ale ​vy si nijako nepomôžete.

Opatrne na miniaplikácie

Takzvané widgety, miniaplikácie na plochách telefónu, obvykle batériu príliš nešetria – hlavne pokiaľ sa pravidelne aktualizujú alebo sú animované. Neobmedzujte sa príliš, telefón vám má slúžiť, ale nepoužívané widgety sa určite oplatí odstrániť či predĺžiť čas ich aktualizácie.

Pozor na vysoké a nízke teploty

Nejde len o záručné podmienky „kvôli poisťovni a zákonom“ – batérii ani zvyšku mobilu naozaj neprospeje veľký chlad ani extrémne teplo. Neodkladajte ho teda na slniečko a pozor na to, ako ho používate v zime.

Popremýšľajte nad reguláciou jasu

Automatický jas zvyčajne býva zbytočne vysoký, a čo sa týka manuálneho nastavenia, ak práve vonku nesvieti letné slnko, vystačíte si s nižšou ako maximálnou úrovňou podsvietenia. Niektoré telefóny navyše umožňujú upraviť silu jasu na úroveň, okolo ktorej sa má automatika pohybovať. Displej patrí k najväčším žrútom energie, tak skúste nájsť hranicu medzi komfortom a úspornosťou.

Nastavte vypnutí displeje na krátkou dobu

Režim spánku alebo Časový limit displeja, tak sa obvykle volá voľba, ktorá v menu Nastavenia -> Zobrazenie určuje, za ako dlho sa automaticky zhasne displej. Ak ste zábudliví a nezhasínate ho sami, nastavte ho na krátky interval (trebárs 30 sekúnd).

Nepoužívajte „živé“ tapety

Ak na animovanom pozadí telefónu s bublinkami či pierkami vyložene netrváte, používajte radšej statický obrázok. Živé tapety sú len na efekt, poriadne dokážu zvýšiť spotrebu.

Tmavá tapeta na OLED displejoch

Tento tip nie je pre každého, ale do prehľadu patrí. Displeje typu OLED (napríklad Super AMOLED od Samsungu) nepodsvetľujú čiernu farbu. Ak teda použijete tmavú tapetu – napríklad len čiernu plochu – svietiť budú iba ikony a displej bude výrazne úspornejší. Naopak celá biela tapeta vyženie spotrebu na maximum.

Používajte úsporný režim a režim Doze

Väčšina telefónov dokáže sama znížiť nepotrebný výkon procesora a vypnúť niektoré funkcie – stačí v nastaveniach aktivovať Úsporný režim. Túto voľbu ponúkajú mobily s iOS od Apple aj telefóny s Androidom . Ak by mobil sekal a nestíhal, režim vypnite. Niektoré mobily disponujú režimom Doze, ktorý aktívne obmedzuje aplikácie a zvyšuje výdrž – je zapnutý od výroby, odporúčame nevypínať.

Vypnite vibrácie, ak ich nepotrebujete

Skúste sa zatriasť… Vedzte, že pre telefón je to podobne náročné. Ak chcete vibrácie alebo hmatovú odozvu klávesnice používať, tak si ju nechajte zapnutú, ale ak na ich používaní netrváte, môžete vypnutím nejaké percentá ušetriť.

Pozor na slabý signál

Je jasné, že so zlým signálom veľa nenarobíte. Pokúste sa ale v takých oblastiach telefón príliš netrápiť snahou surfovať po internete alebo chatovať na sociálnej sieti. Aj keď občas signál chytíte aj na odľahlých miestach, percentá padajú dole ako divé.

V núdzi skúste ultra úsporný režim

Niektoré modely telefónov ponúkajú ešte „ultra“ úsporný režim (Sony ho volá Stamina). Ten veľmi často vypne farby (displej je čiernobiely) a všetky funkcie telefónu okrem hovorov, SMS a napríklad kalkulačky. Hodí sa, keď máte batériu na 10 % a čaká vás dlhá cesta k nabíjačke – mobil takto vydrží veľa hodín.

Vypínajte nepotrebné pripojenie

Niektorí používatelia naozaj potrebujú mať neustále zapnuté rýchle pripojenie LTE, Wi-Fi, polohu cez GPS a protokoly NFC a Bluetooth. Pokiaľ medzi nich nepatríte, pravidelne ich vypínajte, dosť tým ušetríte.

Používajte režim „Nerušiť“

S vypnutím notifikácií, sieťových protokolov a spol. môže pomôcť režim Nerušiť, ktorý obvykle telefónu umožní zobrazovať len niekoľko vybraných upozornení (napríklad hovor od mamičky, ale už nie z neznámych čísel). Hodiť sa môže tiež kedykoľvek, keď mobil nemôžete mať pri sebe – napríklad v niektorých zamestnaniach.

Zvážte vypnutie synchronizácie

Tento tip je určený používateľom, ktorým nechodí sto dôležitých e-mailov denne a netrávia väčšinu času na Facebooku. Pokročilí používatelia, „poweruseri“, majú neustále zapnutú synchronizáciu – správy a upozornenia im chodia okamžite. Novinky ale môžete kontrolovať manuálne až v aplikácii a automatickú kontrolu vypnúť.

Šetrite telefón v noci

Ak nemusíte byť na príjme 24/7 a nesledujete telefónom kvalitu spánku, môžete v noci zapnúť režim lietadlo alebo smartfón úplne vypnúť. Osem hodín nepoužívania je na výdrži poznať.

Nevybíjajte telefón na nulu

Voľakedy sa mala batéria občas úplne vybiť, a to kvôli takzvanému pamäťovému efektu. Dnes to Li-Ion batériám škodí; v ideálnom prípade by nabitie nemalo klesnúť pod 50 %, tak dobíjajte pravidelne.

Nemajte mobil stále na nabíjačke

Na druhej strane nie je dobré baterku ani presiľovať 100 % nabitiami ani mať mobil nonstop na nabíjačke. Nie že by vybuchol, ale životnosti to neprospeje. Li-Ion batériám skrátka extrémy neprospejú.

Stále to nestačí? Noste powerbank

Ak vám ani všetky predchádzajúce tipy nepomohli prežiť na jedno nabitie celý deň, existuje definitívne riešenie. Powerbank. Naozaj sa hodí – napríklad na dovolenke, kde mobilom stále fotíte a celý deň ho nemáte kde dobiť. Bývajú ľahké a telefón dobijú aj niekoľkokrát.

 

zdroj: datart

foto: ilustračné

 

Pozri tiež

Bez dohody nemáte šancu

Od vlastného pozemku vás môžu odstrihnúť majitelia prístupovej cesty. V bezplatnej právnej poradni odpovedajú na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *