PRÁZDNINY S HRAČKOU

HORNONITRIANSKE MÚZEUM PRIEVIDZA
18. MÁJ 2024 – 13. SEPTEMBER 2024

Hračky – sú vari staršie ako ľudstvo samo, objavujú sa spolu so schopnosťou bytostí vnímať potešenie a zabávať sa. Najstaršie známe hračky u nás aj vo svete sú praveké keramické hrkálky, rituálne predmety v tvare zvierat. Z antiky sa zachovali bábiky, vozíčky i súčasti spoločenských hier, v druhom tisícročí pred naším letopočtom škálu pre chlapcov obohatili meče či figúrky vojačikov. I keď sú hračky vnímané najmä ako predmety na hru detí, neboli a nie sú vždy určené len najmladším. Spoločenské a športové hry rôzneho charakteru patria tiež k zábavkám dospelých. Od staroveku si nimi krátili dlhú chvíľu hlavne vyššie spoločenské vrstvy, ale napríklad aj vojaci a neskôr študenti odlúčení od rodín.

Detské hračky sú najčastejšie zmenšeninou reálnych predmetov, ľudí či zvierat, umožňujú od útleho veku napodobňovať svet dospelých a cítiť sa tak jeho súčasťou. Deti sa pri hre nielen rozptýlia, hračky zároveň rozvíjajú ich fantáziu, psychiku, sociálne cítenie i manuálne zručnosti.

Počnúc 17. storočím sa hračky začali vyrábať v prvých špecializovaných dielňach v Holandsku a Nemecku. S každou dobou sa sortiment hračiek rozširuje. Od 17. storočia je známy hojdací koník, v 18. storočí sa začali ponúkať pre chlapcov cínoví vojačikovia a koncom storočia technické stavebnice, pre dievčatá kuchynky s funkčným zariadením či porcelánové bábiky.

Aké materiály sa používali pri prvých hračkách, ktoré pochádzajú ešte z obdobia pred naším letopočtom? Kde na Slovensku sa od konca 19. storočia začali zakladať dielne na tvorbu hračiek? Aké najstaršie hračky sa nachádzajú v múzejných zbierkach? Či akí regionálni umelci a dielne na výrobu hračiek pôsobili na našom území?

Odpovede aj na tieto otázky prinesie výstava Prázdniny s hračkou spolu s rozsiahlym výberom zo zbierok histórie, etnológie i archeológie – od hier, prvých hračiek, bábik, detských kuchyniek, plyšových zvieratiek až po stavebnice a hudobné nástroje. Hry a hračky, aké vypĺňali voľné chvíle ich rodičom, starým rodičom, prastarým rodičom…, ba dokonca i tým, na ktorých si pamätajú už len ich hračky…

 

zdroj a foto: mesto Prievidza

 

Pozri tiež

Verejné osvetlenie

Handlovská samospráva sa už roky zaoberá problémom s verejným osvetlením na Morovnianskom sídlisku. Mesto si …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *