Sobota sa niesla v znamení dobrej zábavy, lietajúcich Nokií a prvých Majstrovstiev Slovenska v hode telefónom. Padol aj nový rekord!

V Lučenci sa konali prvé oficiálne Majstrovstvá Slovenska v hode telefónom do diaľky. Podujatie organizovala spoločnosť Mobilonline v spolupráci s mestom Lučenec. Deň sa niesol v sprievode príjemného vystúpenia speváčky Lenky Piešovej a kapely Mariána Čekovského, ktoré vhodne dopĺňal moderátorskými vstupmi herec Lukáš Pelč.

„Akciu sme chceli usporiadať už pred tromi rokmi, no rok 2019 bol veľmi silný a neostal na to čas. Následne prišla pandémia a až teraz sme si mohli splniť sen. S prípravou podujatia sme začali v marci. Pôvodne sme plánovali menší formát, no vďaka podpore Samsungu a 4ky sme sa to rozhodli zorganizovať vo väčšom,“vyjadril sa Milan Kovalančík, majiteľ firmy Mobilonline.

Takmer 400 (361) súťažiacich vo veku 2 až 70 rokov zabojovalo o hodnotné ceny, medzi ktorými nechýbali špičkové telefóny, inteligentné hodinky, či bezdrôtové slúchadlá od Samsungu a ročný paušál od slovenského operátora 4ka. Viacero účastníkov neváhalo pricestovať zo vzdialenejších miest ako sú Banská Bystrica, Nitra, či dokonca Bratislava.

Súťažiaci boli rozdelení do troch kategórií – deti do 15 rokov, muži a ženy. Hádzalo sa starou Nokiou 3310 s batériou a každý účastník mal dva pokusy. Celkovo hádzalo 100 žien, 152 mužov a 109 detí, pričom padlo hneď niekoľko rekordov. Hoci sa súťažiacim nepodarilo prekonať svetový rekord v hádzaní telefónom do diaľky (110 metrov a 42 centimetrov), ktorý drží Belgičan Dries Feremans, zlomili ten slovenský (58,40 metrov, 2014). A to dokonca viackrát. Prvý pokoril rekord Tomáš Bartokovic s hodom dlhým 59,80 metrov. Už o pár minút ho však prekonal Adam Tkáč, ktorý dohodil Nokiu do vzdialenosti 65,70 metra. Absolútnym rekordmanom sa nakoniec stal Matej Šándor z Banskej Bystrice, ktorý hodil ukážkový hod s úctyhodnou dĺžkou 66,40 metra.

Na priebeh Majstrovstiev dohliadal Igor Svítok z Knihy slovenských rekordov. „Ľudia vymýšľajú rôzne zaujímavosti. S jednou spoločnosťou sme hádzali umývadlá a vo svete zvyknú súťažiť v hode chladničkou či práčkou. Tento šampionát však dostal aj hlbší zmysel a hodnotu, takže nešlo len o jednoduchú zábavku,“zhodnotil Svítok.

Súťaž v hode mobilom do diaľky sprevádzal pestrý program so štedrou tombolou, atrakciami pre deti a dobrým jedlom, ktoré podporili vhodne zvolení partneri. Výbornú organizáciu akcie reflektovala nadpriemerná účasť návštevníkov a pozitívne ohlasy.

„Plánovali sme priviesť aspoň 1000 návštevníkov a vyzbierať 300 kusov starých telefónov. Podujatie nakoniec navštívilo 1500 ľudí a vyzbieralo sa viac ako 800 kusov poškodených mobilov a drobného elektro odpadu. Partneri boli dobre zorganizovaní, s vlastným zábavným programom a súťažami, čo akcii veľmi pomohlo. Ohlasy návštevníkov boli naozaj úžasné. Sami sme nedúfali v takýto úspech. Samozrejme, našlo sa pár vecí, ktoré sme mohli vyladiť lepšie, ale bol to prvý ročník a nabudúce budeme múdrejší. Už teraz plánujeme program pre budúci rok a môžem prezradiť, že to bude stáť za to.“vyjadril sa Kovalančík.

Cieľom podujatia neboli len zábava a súťaže, ale tiež zvýšenie povedomia o ekologických témach a ochrane životného prostredia. Návštevníci mohli preto v areáli odpredať svoj starý telefón, za čo sa lučenská firma zaviazala prispieť na výsadbu nových stromov v mestskom parku. Okrem telefónov sa do špeciálnych recyklačných košov zbieral drobný elektro odpad a plastové kryty. Za každý odovzdaný kus získali návštevníci jeden lístok do tomboly.

„Majstrovstvá Slovenska v hode telefónom budeme chcieť zorganizovať aj o rok, aby sme opäť zviditeľnili ekologické témy, našu firmu aj mesto Lučenec. Keďže sa vždy snažíme pracovať na čo najprofesionálnejšej úrovni, tak v rovnakom duchu chceme pokračovať aj v organizovaní ďalšieho ročníka a ponúknuť návštevníkom ešte viac kvality.“ dodal Kovalančík.

Autor: Ing. Erika Matúzová, Fotografie: Roman Lörinčík

Pozri tiež

November bez obalov

Tvorba odpadu na Slovensku sa neustále zvyšuje, za posledné desaťročie narástla o viac ako tretinu. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *