Jozef Tomík: „Je to veľká výzva do budúcna zapracovať na nových netradičných produktoch cestovného ruchu“

Už po piaty krát sa udeľovali ocenenia pre najlepších, ktorí sa zaslúžili o rozvoj cestovného ruchu v Trenčianskom kraji v roku 2021. Jednou z kategórií je aj osobnosť cestovného ruchu. Za rok 2021 sa ňou stal Jozef Tomík. 

Porota odborníkov, zložená zo zástupcu Trenčianskeho samosprávneho kraja, predsedníčky komisie regionálneho rozvoja a CR pri zastupiteľstve TSK, zástupcov oblastných organizácií cestovného ruchu a krajskej organizácie cestovného ruchu Trenčín región, zasadla 26. januára 2022. Ich cieľom bolo vybrať tých najlepších, ktorí sa zaslúžili o rozvoj cestovného ruchu v regióne a ocenili ich náročnú prácu.

Ocenených bolo opäť 5 kategórií: TOP ubytovacie zariadenie, osobnosť cestovného ruchu, TOP inovácia v cestovnom ruchu, TOP turistický produkt a zariadenie prístupné pre ťažko zdravotne postihnutých.

Kto by nepoznal bojnických sokoliarov? Na čele sokoliarskej skupiny Hieraaëtus stojí už dlhé roky Jozef Tomík, ktorý sa stal osobnosťou cestovného ruchu za rok 2021.  „Aby som povedal pravdu, osobne by som na takéto ocenenie za náš región navrhol ľudí, ktorých poznám a až priam žijú pre cestovný ruch minimálne tak ako ja ak nie aj viac, ale ich mravenčiu vytrvalú prácu nie je vidno. Napríklad Irenku Balážovú, Sylviu Maliarikovú, Zdenku Balážovú, Lýdiu Ondrejkovú, Helenu Dadíkovú,“ poznamenal skromne Tomík.

Jozef Tomík sa nestará iba o krásne dravce, angažuje sa aj pri rôznych podujatiach ako moderátor, organizátor či vystupujúci. Bojnickí sokoliari účinkovali vo viacerých filmoch, reláciách či dokumentoch. Uplynulý rok bol opäť ťažký pre všetkých, pre sokoliarov však znamenal aj obrovský úspech. „Rok 2021 bol strašne rýchly, plný očakávaní a veľkých zmien. Po mnohých rokoch sa konečne podarilo zapísať Slovenské sokoliarstvo do zoznamu UNESCO ako kultúrne nehmotné dedičstvo ľudstva aj na Slovensku. Chcel by som poďakovať všetkým, ktorí na tom pracovali dlhé roky a odkázať tým, ktorí túto snahu dlho marili, aby sa nad sebou zamysleli,“ zhodnotil Jozef Tomík.

Možno málokto vie, že Jozef pôsobil aj ako riaditeľ OOCR Región HOTNÁ NITRA-BOJNICE, kde je v súčasnej dobe členom dozornej rady. Nakoľko sa aktívne angažuje v cestovnom ruchu, vidí pri reprezentácii nášho regiónu aj nedostatky. „Naozaj je hanbou, že do nášho kúska kraja nevedie ani poriadna cesta od Trenčína a nie je možné kvôli zákonu osadiť pred odbočky na diaľnici hnedé turistické značenie. Napríklad v Trenčíne, Žiline, Žiari nad Hronom, alebo v Nitre tak, aby sem bez problémov trafili turisti a nemuseli sa častokrát točiť. Nachádza sa tu najkrajší zámok na Slovensku alebo dokonca Národná zoologická záhrada. Zaujímavé je, že napríklad hrady, ktoré vidno z diaľnic a nepotrebujú také značenie, ho tam majú a náš žiaľ nemôže,“ skonštatoval.

Ocenenie Osobnosť cestovného ruchu vníma ako reprezentáciu nášho krásneho kúska kraja a do budúcna určite nepoľaví zo svojich aktivít, práve naopak. „Čo pre mňa znamená toto ocenenie by bolo najlepšie spýtať sa mojej rodiny, ktorej patrí veľké poďakovanie za trpezlivosť zakaždým, keď sa mi na poslednú chvíľu zmenia plány.  Zároveň je to veľká výzva do budúcna, minimálne tak ako doteraz ak nie ešte viac, zapracovať na nových netradičných produktoch cestovného ruchu,“ hovorí.

Areál sokoliarov oslávi v roku 2024 už 30 rokov svojej existencie a zároveň bude jubilejných 20 rokov oslavovať Nočná show. „Už teraz sa tešíme na oslavy a dovtedy sa s nami určite vydajte už tento rok na podujatie Po stopách rozprávok, ktoré sa natáčali v našom regióne,“ pozýva. Po stopách rozprávok pripravuje v spolupráci s OOCRRHNB, Zámkom Bojnice, Národnou Zoo Bojnice, KC Bojnice a ostatnými partnermi. „Z 35-tich zatiaľ dohľadaných filmovačiek sme vybrali 19 najznámejších. Je sa na čo tešiť, opäť bude 30. apríla 2022 aj sprievod mestom Bojnice. Ja dúfam, že sa k nám pridajú aj podnikatelia v meste a možno sa časom spolu dočkáme aj tých hnedých informačných tabúľ na diaľniciach,“ dodáva.

lm, KOCR TN, foto archives JT

Pozri tiež

Krst knihy Kosmopol – Ako sa tvorí imaginárium

Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici a OZ Vlnoplocha pozývajú na krst knihy Kosmopol – Ako sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *