Benefity za smrteľné riziko

Do podzemia baníkov lákali na dobrý plat, byt či uhoľný deputát. Zomrelo v nej tristo ľudí.

„Nasaďte si prilbu, zapnite svetlo a na krk zaveste sebazáchranný prístroj. V prípade požiaru v podzemí ho použite, aby ste mohli dýchať. Nepomôže vám však v priestore bez kyslíka. Ovzdušie ho musí obsahovať aspoň 16 percent na to, aby prístroj fungoval. Vydrží však iba niekoľko desiatok minút, počas ktorých sa musíte dostať do bezpečia.“

Video z handlovskej bane si môžete pozrieť aj tu.

Nachádzajú sa približne dvesto metrov pod zemou a vedie k nim takmer trojkilometrová postupne klesajúca trať, po ktorej premáva banský vláčik.

Bazalt, ako tento priestor baníci nazývajú, je zabezpečená a dobre odvetraná časť bane, ktorá bola v minulosti centrom handlovského podzemia. Vyhĺbili ho do pevnej horniny bez potreby výstuží, napriek tomu dobre odoláva náporu hornín dvesto metrov nad ním.

Je to najširšia chodba v bani, iná podobná tam z bezpečnostných dôvodov nie je. Ostatné priestory baníci razili do mäkších hornín, sú preto oveľa menšie. S veľkosťou totiž rastie aj riziko, že chodba nápor zvrchu nevydrží.

V minulosti bol bazalt považovaný za bezpečné miesto v bani, ani dnes by v ňom nemalo hroziť riziko nepredvídateľných udalostí. Ale ako povedal Vladimír Podoba, ktorý v Hornonitrianskych baniach odpracoval štyridsať rokov, človek nikdy nevie, čo sa v bani môže stať.

Aj s týmto vedomím do podzemia fárali tisíce mužov, ktorí tu za viac ako sto rokov pracovali.

S čakanom v ruke a baretkou na hlave

Priemyselná ťažba uhlia na Slovensku sa začala v roku 1909 práve v Handlovej, ktorá je označovaná za matku uhoľného baníctva na Slovensku.

Ako prvú vyrazili starú štôlňu dlhú 2700 metrov a vyhĺbili hlavnú šachtu. Obe existujú dodnes. Stará štôlňa bola v prevádzke od roku 1912, dnes je v nej zásoba banskej vody, ktorú bane na povrchu využívajú na chov sumčeka afrického.

Potom vyrazili bazalt a jeho súčasťou bola koniareň. Neskôr vznikol sklad streliva, postupne pribudli dielne a ďalšie potrebné zázemie pre baníkov. Z bazaltu sa rozrastali jednotlivé závody známe ako severná, južná, západná a východná baňa.

 

Pozri tiež

AKO TO BOLO S ODPREDAJOM POZEMKOV?

AKO TO BOLO S ODPREDAJOM POZEMKOV, NA KTORÝCH STÁLI PRENOSNÉ GARÁŽE. V roku 1965 dalo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *