Župy žiadajú o kompenzáciu výpadkov tržieb v prímestskej autobusovej doprave

Obmedzenia spojené s pandémiou ochorenia COVID-19 spôsobili zníženú mobilitu obyvateľov a to sa podpísalo aj na výpadkoch tržieb z cestovného. Niektorí predstavitelia Združenia samosprávnych krajov SK8 o tom informovali na spoločnej tlačovej konferencii v utorok 23. marca 2021. 

Nakoľko prímestská autobusová doprava patrí medzi kompetencie samosprávnych krajov, župy apelujú na vládu aby im bola pri riešení tejto situácie nápomocná. Znížená frekvencia cestujúcich v prímestskej autobusovej doprave spôsobená pandémiou sa odrazila na výrazných výpadkoch tržieb z cestovného, na čo upozorňuje aj Trenčiansky samosprávny kraj

„Ide o nemalé finančné prostriedky, o ktoré samosprávne kraje prišli v minulom, ale aj v tomto roku, keďže obmedzenia súvisiace s pandémiou pokračujú. Nám ako samosprávnym krajom nezáleží na tom, či sa straty dofinancujú z pravého alebo ľavého vrecka,“ uviedol predseda TSK Jaroslav Baška ako odpoveď na otázku, z rozpočtu ktorého ministerstva by mohli byť kompenzácie úbytku tržieb z cestovného vo výške viac ako 30 miliónov eur uvoľnené.

Samosprávne kraje upozorňujú, že v prípade, že budú nútené tieto financie vyplatiť z vlastných rozpočtov, hrozí reálny pokles kvality služieb v iných odvetviach, ktoré sú v ich kompetencii.

zdroj a foto: TSK

Pozri tiež

Očkovanie prístupnejšie obyvateľom hornonitrianskeho regiónu

Už tento víkend má svoje brány otvoriť Veľkokapacitné krajské očkovacie centrum v Prievidzi, aby priblížilo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *