Reakcia podpredsedu vlády na vyjadrenie ZMOS-u k stavebnej legislatíve

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) včera (24.2. 2021) odmietlo návrh novely stavebnej legislatívy z dielne podpredsedu vlády pre legislatívu Štefana Holého. Podľa starostu bratislavského Ružinova Martina Chrena je návrh zlý, nedokonalý a nebezpečný nezmysel. Domnieva sa, že ide o pokus ukradnúť kus štátu, legalizovať korupciu, sprivatizovať stavebné konanie a o snahu obmedziť práva samosprávam i občanom. Ku pripomienkam ZMOS-u sa vyjadril aj Štefan Holý, podpredseda vlády Slovenskej republiky. 

„Veľmi rád by som povedal, ktoré konkrétne paragrafové časti návrhu zákona sú zlé, ale to sa nedá. Ten návrh je taký nedokonalý, že ho treba ako celok odmietnuť,“ uviedol Chren na webe ZMOS-u s tým, že návrh sprivatizuje a scentralizuje celé stavebné konanie a zoberie obciam a mestám všetky možnosti ovplyvňovať územný rozvoj a výstavbu na svojom území.

ZMOS chce preto vytvoriť pracovnú skupinu a chce rokovať a spolupracovať s ministrom dopravy a výstavby Andrejom Doležalom na tvorbe novely stavebného zákona. Ku vyjadreniam ZMOS-u zaujal stanovisko aj Štefan Holý, podpredseda vlády Slovenskej republiky. Ten tvrdí, že stavebné úrady podľa pracovnej verzie návrhu zákona totiž neprechádzajú na licencovaných projektantov ako tvrdí ZMOS, ale na štát, pretože samosprávy pri prenesenom výkone štátnej správy ako stavebné úrady fatálne zlyhali.

„Štát si jednoducho túto prenesenú kompetenciu berie späť. Dôsledkom ich zlyhania je nedostatok bytov a ich astronomické ceny, ktoré si občania nemôžu dovoliť platiť. Aj preto prídeme v blízkej dobe s detailnou koncepciou výstavby štátnych nájomných bytov,“

 uviedol v stanovisku.

Podľa neho je rovnako lož, že by si developeri mohli sami presadiť zmenu územného plánu. „Podľa nášho zámeru môžu spolupracovať s obcou alebo spracovať aj samostatne návrh zmeny územného plánu, tento však musia predložiť starostovi obce alebo primátorovi mesta, ktorý je následne povinný predložiť tento návrh na rokovanie obecného či mestského zastupiteľstva. Tento zámer vychádza z doterajšej praxe, kde neschopnosť alebo nekalé zámery mnohých zástupcov samosprávy umelo blokovali proces rozvoja územia do takej miery, že sa to stalo pre občanov a podnikateľov neúnosným,“ ozrejmil.

Mestá a obce sa podľa neho musia podľa prezentovaného návrhu sústrediť na kvalitné spracovanie územného plánu a stanoviť jasné a zrozumiteľné pravidlá pre výstavbu.

„Ak zástupcovia samosprávy hovoria o korupcii, je treba povedať, že naša vláda od nástupu do úradu preukázala absolútne nekompromisný prístup ku korupcii a neúprosne ju prenasleduje a trestá. Naproti tomu množstvo predstaviteľov samosprávy, ktorí majú tendenciu správať sa ako novodobí zemepáni, sú pre svojich občanov synonymom korupcie. Je všeobecne známe, že z preneseného výkonu štátnej správy v oblasti stavebného konania sa totiž stal v rukách samosprávy v mnohých prípadoch zdroj obrovskej korupcie a vydierania,“ dodal s tým, že vláda príde v blízkej budúcnosti aj prostredníctvom návrhu zákona so silným impulzom pre oživenie hospodárstva Slovenska po kríze, čo má viesť k zlepšeniu života občanov. „Vláda totiž chráni na prvom mieste opodstatnené záujmy širokej masy občanov a nie pečiatku starostu či primátora, ktorá z neho robí neobmedzeného vládcu územia, o ktoré sa má starať,“ uzavrel Holý.

zdroj: ZMOS, Štefan Holý, podpredseda vlády Slovenskej republiky, Úrad vlády SR,  ilustračné foto pixabay

Pozri tiež

Očkovanie prístupnejšie obyvateľom hornonitrianskeho regiónu

Už tento víkend má svoje brány otvoriť Veľkokapacitné krajské očkovacie centrum v Prievidzi, aby priblížilo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *