Prievidžania zabili dve muchy jednou ranou

V stretnutí 32. kola Niké Slovenskej basketbalovej ligy sa stretli regionálni a zároveň tabuľkoví susedia, BC Prievidza a MBK Baník Hnadlová. Jedenásť kôl pred koncom dlhodobej časti išlo pod prievidzskými košmi o dôležité body, pretože v súboji o šieste miesto stále nie je medzi najväčšími ligovými rivalmi rozhodnuté.

Zápas s pohárovou príchuťou

Po dvojtýždňovej reprezentačnej pauze nastúpili domáci k úvodnému rozskoku v snahe o pretrhnutie päťzápasovej série prehier, naopak “baníci” si uvedomovali, že tento duel sa môže z ich pohľadu neskôr ukázať ako existenčný. V zápase ale nešlo iba o body do ligovej tabuľky, sobotná derby konfrontácia bola zároveň štvrťfinálovým stretnutím Slovenského pohára a na jej víťaza čakal postup do finálovej štvorky turnaja.

Stretnutie ale nezačalo podľa predstáv hostí, ktorí držali so súperom krok len do piatej minúty. Za stavu 20:20 zobrali opraty zápasu do svojich rúk “bôbari” a cez chabú handlovskú obranu zaznamenali 19-bodovú šnúru, ktorou sa ujali vedenia 39:20. Baníkom sa do veľkej prestávky podarilo z nepriaznivého bodového manka ukrojiť, no do šatne odchádzali s dvanásťbodovým mínusom, 43:55.

Po obrátke sa zdalo, že sa zverenci trénera Rakočeviča nadýchli k obratu a do konca tretej časti sa vedenie Prievidze scvrklo na sedem bodov, 75:68. O všetkom sa ale rozhodlo v záverečnom dejstve, v ktorom Handlová nastrieľala do prievidzského koša len úbohých osem bodov. Domáci si tak v 133. baníckom derby pripísali do historických štatistík ďalšie zaslúžené víťazstvo, keď zvíťazili nad bezzubou a podpriemernou Handlovou pohodlne 95:76. Týmto triumfom si navyše zabezpečili postup do finálovej štvorky Slovenského pohára.

BC Prievidza – MBK Baník Handlová 95:76 (37:20, 18:23, 20:25, 20:8)

Body za Prievidzu: Majerčák a Sitton po 26, Bjeletič 14, Vašl 11, Pasovský 0 (Robertin 7, Matuška 6, Louiserre 4, Kincel 1, Bakoš, Kielar a Lukáč 0)

Body za Handlovú: Bulatovič 16, Rakočevič 15, Zečevič 12, Hawtorne 10, Jašš 4 (Bolek, Jankovič a Vicentič po 5, Hlivák a Krčmárik po 2, Dolník 0)

TH: 25/20 – 26/20

Trojky: 15 – 6

Fauly: 24 – 29

Rozhodovali: Ženiš, Kúkelčík, Kurpaš

Povedali po zápase:

Maroš Helmecy, tréner Prievidze: „Skvelý zápas. Vyhrali sme, čo je pre nás veľmi dôležité. O to viac, že zápas sa v podstate rátal za dva, keďže išlo aj o postup v Slovenskom pohári. Chalani ukázali charakter. Začali s veľkou energiou, čo dokazuje aj 37 bodov v prvej štvrtine. Potom sme trochu padli, lebo je normálne, že nám nemôže padať celý zápas. Myslím si, že každý, kto vybehol na ihrisko, tímu pomohol. Hráčom patrí veľká vďaka za predvedený výkon a verím tomu, že sa budeme sa snažiť hrať s takouto energiou aj naďalej.”

Matej Majerčák, hráč Prievidze: „Víťazstvo je veľmi dôležité, vedeli sme, o čo hráme. V prvom rade, kvalifikovali sme sa na Final Four Slovenského pohára, čo považujem za úspech a získali sme aj dosť dôležité body do tabuľky, keďže práve s Handlovou bojujeme o play off. Myslím si, že od začiatku sme na súpera vybehli s väčšou energiou a vytvorili sme si náskok, ktorý sa nám podarilo udržať. Bojovali sme ako tím a nezlomili sme sa, aj keď sa Handlová doťahovala. Myslím si, že rozhodol začiatok, po ktorom sme si začali veriť, byť uvoľnení a už to išlo samé.“

Danilo Rakočevič, tréner Handlovej: „Tento zápas sa dá zhodnotiť veľmi jednoducho, lebo ukázal, prečo sme poslední v tabuľke. Rozhodlo, že nemáme charakter hrať takéto zápasy. Môžeme hrať len zápasy, kde nie sme favoriti a kde sa nehrá o nič. Vtedy sme v pohode a vtedy aj môžeme vyhrať. Zápasy tohto typu ale vyhrať nemôžeme.”

Saša Jankovič, hráč Handlovej: „Dôvod prehry môžeme hľadať v prvej štvrtine, Prievidzi sme dovolili rozstrieľať sa. Hrali výborne, na čo sme nenašli vôbec odpoveď. Keď prehrávate takmer o 20 bodov, tak veľmi ťažko sa doťahuje. Snažili sme sa, ale Prievidza bola lepším tímom a gratulujem jej k výhre.”

Autor článku: Pavel Procner, foto: Ladislav Szibilla (ilustračné obrázky)

Pozri tiež

Posledný zapas sezóny v tréningovom tempe

Handlovskí basketbalisti vycestovali na posledný zápas sezóny do Lučenca, kde ich hostil domáci BKM. Oba …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *