Pozor na podvodníkov, snažia sa zneužiť aj sčítanie obyvateľov

Na Slovensku aktuálne prebieha sčítanie obyvateľov, po prvý raz plne elektronicky. Na webe scitanie.sk  stačí vyplniť elektronický formulár, kto nemá prístup ku tabletu či počítaču, môže o pomoc požiadať príbuzného alebo blízku osobu, využiť sa bude dať aj asistované sčítanie. A práve pri asistenčnom sčítaní si treba dať pozor na podvody. Upozorňuje na to Ministerstvo vnútra SR. 

V každej obci budú fungovať kontaktné miesta, kde obyvateľovi so sčítaním pomôže asistent, prípadne pre chorých a imobilných bude možnosť  telefonicky požiadať o návštevu mobilného asistenta. Asistenčné sčítanie bude prebiehať až od 1. apríla a potrvať by malo najneskôr do 31. októbra.

V súvislosti so sčítaním obyvateľov sa objavili prípady, keď mali dôchodcov telefonicky kontaktovať podvodníci vydávajúci sa za sčítacích komisárov.  Buďte preto obozretní voči neznámym osobám.

Čoho sa vyvarovať a ako postupovať?

  • Nevpúšťajte cudzie osoby v žiadnom prípade domov.
  • Nekomunikujte s osobami, ktoré nepoznáte, a ktoré sa ponúkajú pomôcť vám so sčítaním: iniciatíva na sčítanie musí prísť vždy z vašej strany a to buď sčítaním sa elektronicky, návštevou na to určeného miesta alebo telefonickou žiadosťou o asistenta, ktorej výsledkom bude dohoda na presnom čase návštevy konkrétnej osoby /meno a priezvisko/.
  • Ak máte čo i len podozrenie z podvodného konania pri sčítaní, okamžite kontaktujte políciu na čísle 158.
zdroj: MV SR, Polícia Slovenskej republiky, foto: Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 

Pozri tiež

Očkovanie prístupnejšie obyvateľom hornonitrianskeho regiónu

Už tento víkend má svoje brány otvoriť Veľkokapacitné krajské očkovacie centrum v Prievidzi, aby priblížilo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *