Dnes sa prezentuje kniha Banícke uniformy

Dnes bude odprezentovaná knižná novinka Banícke uniformy, ktorá vznikla v autorskej koncepcii Zuzany Denkovej. Informovalo o tom Slovenské banské múzeum na sociálnej sieti. 

„Dielo komplexne mapuje históriu baníckeho odievania od stredoveku až po súčasnosť. Zbierkový fond Slovenského banského múzea bol jedným z ťažiskových zdrojov, ktorý autorka analyzuje a prezentuje,“ uviedlo múzeum.

Podujatie, ktoré usporadúva Iniciatíva za živé mesto / Banská Štiavnica, sa uskutoční dnes, 21. januára 2021 o 14:00 hod. Sledovať ho môžete online prostredníctvom udalosti na sociálnej sieti tu: https://www.facebook.com/events/739269466703811. 

Publikácia Zuzany Denkovej Banícke uniformy na 280-tich stranách zapĺňa biele miesto v poznaní rozmanitosti kultúrno – historických hodnôt Banskej Štiavnice. Autorka komplexne odborne spracovala doposiaľ nepovšimnutú tému baníckeho odevu. Autorka v nej zhŕňa a prezentuje výsledky dlhodobého výskumu.

Odievanie baníkov analyzuje a hodnotí kontextoch, v časovom horizonte od stredoveku až po súčasnosť. V bohatej obrazovej časti knihy sú publikované nielen viaceré predmety z muzeálnych zbierkových fondov a archívov, ale aj vizuálne rekonštrukcie základných typov baníckych uniforiem. Publikácia je príspevkom k zvyšovaniu povedomia o hodnotách kultúrneho dedičstva baníckych tradícií určeným nielen pre odborné publikum, ale aj pre širokú verejnosť.

Publikácia vznikla v spolupráci so Slovenským banským múzeom v Banskej Štiavnici. Vydanie publikácie bolo podporené z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia.

Publikácia Banícke uniformy v cene 5,- eur bude dostupná v Informačnom centre na Námestí Sv. Trojice č. 6, Banská Štiavnica a na predajných miestach všetkých expozícií Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici.

V prípade záujmu o zaslanie knihy použite e – mail: iniciativazazivemesto@gmail.com, alebo telefónne číslo: 0907 076 645.

Pozri tiež

Riaditeľ Folklórneho súboru Urpín: „V tejto neľahkej dobe si treba popriať to najcennejšie – veľa zdravia“

Už takmer rok je náš život výrazne ovplyvnený pandémiou koronavírusu. Museli sme si zvyknúť na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *