Darujte najvzácnejšiu tekutinu na svete

Krv je životne dôležitá, nenahraditeľná tekutina. Je potrebá pri úrazoch či operačných zákrokoch. Nie len počas pandémie, ale vždy je veľmi potrebná. Ak môžete, pomôžte zachraňovať zdravie a životy. 

Blíži sa 14. jún, tento deň bol vyhlásený ako Svetový deň darcov krvi Svetovou zdravotníckou organizáciou v máji 2005. Každoročne ho okrem WHO koordinujú aj Medzinárodná federácia Červeného kríža a Červeného polmesiaca, Medzinárodná federácia krvi a Medzinárodná spoločnosť pre transfúziu krvi. Mottom tohtoročných osláv Svetového dňa darcov krvi je: „Daruj krv aby svet stále pulzoval.“

Nezáleží na tom, či krv darujete pravidelne alebo ste prvodarca, vaša pomoc je dôležitá. Upozorňuje na to vo výzve aj Trenčiansky samosprávny kraj a župné nemocnice.Darovať krv môžete aj v Nemocnici s Poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach a to každý utorok od 6.00 hod. do 9.30 hod. Okrem toho sa v Handlovej v Podnikateľskom inkubátore uskutočná mobilný odber krvi a to 11.6. 2021.

Darovať krv môže osoba vo veku od 18 do 60 rokov, v prípade pravidelných darcov až do 65 rokov. Vaša telesná hmotnosť musí byť minimálne 50 kg. Muži môžu krv darovať každé tri mesiace a ženy každé štyri.

Všetko o darovaní nájdete aj na webe NÁRODNEJ TRANSFÚZNEJ SLUŽBY .

zdroj: NTSSR, Slovenský Červený kríž, územný spolok Prievidza, foto: TSK

Pozri tiež

Darovať krv znamená darovať život

Krv je v zdravotníctve považovaná za najvzácnejšiu tekutinu, preto sú jej darcovia mimoriadne cenení. Včera, 14. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *